Introducing The 2016 Miss Wisconsin

Miss Green Bay Area, Courtney Pelot was crowned Miss Wisconsin 2016.

Miss Wisconsin 2016, Courtney Pelot - First Runner up: Miss Great Lakes, Madeline Kumm

Miss Green Bay Area, Courtney Pelot was crowned Miss Wisconsin 2016
Miss Great Lakes, Madeline Kumm - First runner up
Miss Madison Capital City, Sarah Newton - Second runner up
Miss St. Francis, Gina Miliacca - Third runner up
Miss Harbor Cities, Tianna Vanderhei - Fourth runner up

Top Five:
Miss Great Lakes, Madeline Kumm
Miss Madison Capital City, Sarah Newton
Miss Harbor Cities, Tianna Vanderhei
Miss Green Bay Area, Courtney Pelot
Miss St. Francis, Gina Miliacca

Top Eleven:
Miss Fond du Lac, Katrina Mazier
Miss Green Bay Area, Courtney Pelot
Miss Metropolitan Milwaukee, Mary O’Connell
Miss Harbor Cities, Tianna Vanderhei
Miss St. Francis, Gina Miliacca
Miss Kenosha, Brynn Weinzirl
Miss Great Lakes, Madeline Kumm
Miss Madison Capital City, Sarah Newton
Miss Wisconsin Central, Tara Pizer
Miss .La Crosse Oktoberfest, Zoe Roou
Miss Oshkosh, Serena Larie


Miss Wisconsin's Class of 2016

Front Row: Miss River City, April Haldeman – Miss Harbor Cities, Tianna Vanderhei - Miss West Allis, Ashely Monti - Miss New Berlin, Ashley Rewolinski - Miss Racine, Haley Schonter - Miss Badgerland, Catherine Smith - Miss Wisconsin 2015, Rosalie Smith - Miss Great Lakes, Madeline Kumm - Miss Wisconsin Central, Tara Pizer - Miss Kenosha, Brynn Weinzirl - Miss Saint Francis, Gina Miliacca - Miss Onalaska, Emily Mihalovic - Miss La Crosse Oktoberfest, Zoe Roou - Miss Wood Violet, Malainey Myrin.

Back row: – Miss Madison Capital City, Sarah Newton - Miss Seven Rivers, Christa Brehm - Miss Northern Lights, Jessica Hammer - Miss Metropolitan Milwaukee, Mary O’Connell - Miss Green Bay Area, Courtney Pelot - Miss Fond du Lac, Katrina Mazier - Miss Sparta, Alexandria Lira - Miss Door County, Hope Capiskey - Miss Beloit, Katie Zibert - Miss Burlington Area Chocolatefest, Haley Lynam - Miss Wisconsin Rapids Area, Kaatje Weiland - Miss Oshkosh, Serena Larie.


Wednesday Talent and Evening Gown • Thursday Swimsuit and On-Stage Question

#.........Local.................................. Name..........................Talent ....................... Title…………

1.........Wood Violet...........Malainey Myrin.............. Lyrical Dance.................. Intro…………

2........ Beloit...................... Katie Zibert................... Lyrical Dance.................. Rise Up………

3.........New Berlin.............Ashley Rewolinski........Violin................................ Sonata No. 1 in G Minor

4.........Fond du Lac.......... Katrina Mazier.............. Lyrical Jazz Dance..........I Was Here……..

5....... Green Bay Area.....Courtney Pelot...............Dance...............................Pretty Hurts………

6....... Burlington.............. Haley Lynam................. Acro Dance..................... You Can’t Stop the Beat

7........ Racine................... Haley Schonter............ Lyrical Dance................. Gravity………….

8....... Seven Rivers........ Christa Brehm............... Piano............................... Bad/Smooth Criminal

9....... Sparta.................... Alexandria Lira.............. Lyrical Contempory Dance..... Sweet Disposition

10..... Metro Milwaukee... Mary O’Connell.............Vocal................................. What Kind of Fool am I?

11..... Harbor Cities.........Tianna V anderhei...... Lyrical Dance................... I Stand………….

12......WI Rapids........ .... Kaatje Weiland............ Musical Theater V ocal....Home…………..

13..... St. Francis..............Gina Miliacca............... Dance/Twirl....................... Don’t Rain on My Parade

Wednesday Swimsuit and On-stage Question • Thursday Talent and Evening Gown

#.........Local.................................. Name..........................Talent ....................... Title…………

14.......Kenosha.................Brynn Weinzirl.............Tap Dance......................... Fire Dance………..

15.......Door County...........Hope Capiskey...........Lyrical Dance.....................What N ow……….

16.......River City.................April Haldeman..........Vocal.............................. ….Everybody Says Don’t

17.......Northern Lights.....Jessica Hammer.......Lyrical Dance.................... Bridge Over Troubled Water

18.......Great Lakes............Madeline K umm.......Contemporary Pointe Dance....... Black & Yellow…….

19.......Madison Capital City...Sarah Newton......Jazz Dance.......................Good Times Roll…….

20.......West Allis................Ashely Monti................Vocal.................................I Got Rhythm………

21.......Onalaska.................Emily Mihalovic........Lyrical En Pointe Dance...Fight Song/Amazing Grace

22.......Wisconsin Central..Tara Pizer...................Tap Dance.......................Proud Mary………….

23.......Badgerland.............Catherine Smith..........Operatic V ocal.............. Donde Lieta Usci

24.......La Crosse Oktoberfest....Zoe Roou...........Vocal/Guitar................... Skin………………….

25.......Oshkosh................ Serena Larie................Irish Tap Dance............. An I rish Party in Third Class


We are proud to announce the following:

Click on the pageant name below to see more information about their Titleholder.

Miss Badgerland: Catherine Smith
Miss Beloit: Katie Zibert
Miss Burlington Area Chocolatefest: Haley Lynam
Miss Door County: Hope Copiskey
Miss Fond du Lac: Katrina Mazier
Miss Great Lakes: Madeline Kumm
Miss Green Bay Area: Courtney Pelot
Miss Harbor Cities: Tianna Vanderhei
Miss Kenosha: Brynn Weinzirl
Miss La Crosse/Oktoberfest : Zoe Roou
Miss Madison-Capital City: Sarah Newton
Miss Metropolitan Milwaukee: Mary O'Connell
Miss New Berlin: Ashley Rewolinski
Miss Northern Lights: Jessica Hammer
Miss Onalaska: Emily Mihalovic
Miss Oshkosh: Serena Larie
Miss Racine: Haley Schonter
Miss River City: April Haldeman
Miss Seven Rivers: Christa Brehm
Miss Sparta: Alexandria Lira
Miss St. Francis : Gina Miliacca
Miss West Allis: Ashely Monti
Miss Wisconsin Central: Tara Pizer
Miss Wisconsin Rapids Area: Kaatje Weiland
Miss Wood Violet: Malainey Myrin

 
Catherine Smith Local Pageant: Miss Badgerland
Name: Catherine Smith
Platform: Project "C.H.A.N.G.E:" Be Positive
Talent: Operatic Vocal to "Donde Lieta Usci" from LA BOHEME
Major: Pre-Professional Medicine Major in Biology with a minor in Theology/Religious Studies and Music
Awards: Preliminary Talent winner
Non Finalist Talent Award
 
 
Katie Zibert Local Pageant: Miss Beloit
Name: Katie Zibert
Platform: Mental Health Matters: Encouraging Awareness, Advocacy, and Action
Talent: Lyrical Dance, "Rise Up" by Andra Day
Major: Business Administration, Finance and Real Estate
Awards:
 
 
Haley Lynam Local Pageant: Miss Burlington Area Chocolatefest
Name: Haley Lynam
Platform: Autism Speaks: It's Time to Listen
Talent: Acro-Dance to "You Can't Stop the Beat"
Major: Biomedical Sciences & Psychology
Awards:
 
 
Hope Copiskey Local Pageant: Miss Door County
Name: Hope Copiskey
Platform: "Cause, Courage and Coping" Teen Stress Awareness
Talent: Lyrical dance - "What Now" by Rihanna
Major: Marine Biology
Awards: Spirit of Miss America Award
 
 
Katrina Mazier Local Pageant: Miss Fond du Lac
Name: Katrina Mazier
Platform: Teens of Tomorrow - Teen Suicide Prevention Awareness
Talent: Lyrical-Jazz dance to "I was here"
Major: Criminal Justice
Awards: Top 11
 
 
Madeline Kumm Local Pageant: Miss Great Lakes
Name: Madeline Kumm
Platform: Listen Up! The Truth about Sexual Assault
Talent: Contemporary Pointe- "Black and Yellow" arr. by Josh Vietti
Major: Broadcast/Digital Media Studies
Awards: Top 11
Top 5
1st runner-up
 
 
Courtney Pelot Local Pageant: Miss Green Bay Area
Name: Courtney Pelot
Platform: Open Books, Open Opportunity: Promoting Literacy in Our Communities
Talent: Dance - "Pretty Hurts"
Major: Communication Arts
Awards: Mar-Com Scholarship
Top 11
Top 5
Miss Wisconsin 2016
 
 
Tianna Vanderhei Local Pageant: Miss Harbor Cities
Name: Tianna Vanderhei
Platform: Let's Talk: Skill Sets 4 Success
Talent: Lyrical Dance - "I Stand" by Idina Menzel
Major: Bachelor of Science in Organizational and Professional Communication Studies with a minor in Sports Broadcasting
Awards: Overall Interview winner
CMN Miracle Maker
Top 11
Top 5
4th runner-up
 
 
Brynn Weinzirl Local Pageant: Miss Kenosha
Name: Brynn Weinzirl
Platform: #ABCletsREAD
Talent: Self choreographed tap dance to the song "Firedance"
Major: Elementary Education and Communication
Awards: Early Childhood/Elementary/ Secondary Education Award
Top 11
 
 
Zoe Roou Local Pageant: Miss La Crosse/Oktoberfest
Name: Zoe Roou
Platform: Cancer is Everyone's Battle
Talent: Vocal/Guitar to "Skin" Composed by Doug Johnson & Joe Henry, performed by Rascal Flatts
Major: Microbiology
Awards: Health and Sciences Award
Community Service Award
Top 11
 
 
Sarah Newton Local Pageant: Miss Madison-Capital City
Name: Sarah Newton
Platform: Human Trafficking Awareness and Prevention
Talent: Jazz Dance "Good Times Roll"
Major: B.A. in Organizational and Professional Communication Studies
Awards: Preliminary Swimsuit Winner
Top 11
Top 5
2nd runner-up
 
 
Mary O'Connell Local Pageant: Miss Metropolitan Milwaukee
Name: Mary O'Connell
Platform: The Overlooked Side Effect: Children of Cancer Patients
Talent: Vocal - "What Kind of Fool Am I?" from Stop the World - I Want to Get Off
Major: Graduated with a degree in Broadcast Journalism and minor in Policy Studies
Awards: Four points Award
Top 11
 
 
Ashley Rewolinski Local Pageant: Miss New Berlin
Name: Ashley Rewolinski
Platform: Music Matters!
Talent: Violin - Presto from Sonata no.1 in g minor, BWV 1001 by J.S. Bach
Major: Master of Music in Violin Performance, Bachelor of Music - Violin Performance Summa cum Laude
Awards:
 
 
Jessica Hammer Local Pageant: Miss Northern Lights
Name: Jessica Hammer
Platform: G.E.M.S- Girls Empowered and Motivated to Serve
Talent: Lyrical Dance- "Bridge Over Troubled Water" by Tessanne Chin
Major: Communication Studies
Awards:
 
 
Emily Mihalovic Local Pageant: Miss Onalaska
Name: Emily Mihalovic
Platform: Putting the Pieces Together: Autism Awareness
Talent: Lyrical Dance En Pointe to "Fight Song/Amazing Grace" by The Piano Guys
Major: Communication Sciences and Disorders
Awards: Academic Award
 
 
Serena Larie Local Pageant: Miss Oshkosh
Name: Serena Larie
Platform: G.I.V.E. Get Involved Via Engagement
Talent: Hardshoe Irish Dance "An Irish Party in Third Class"
Major: Communication
Awards: Photogenic Award
Peoples Choice Award
Top 11
 
 
Haley Schonter Local Pageant: Miss Racine
Name: Haley Schonter
Platform: One Big City, One Big Family - Domestic Violence Awareness
Talent: Contemporary dance - "Gravity" by Sara Bareilles
Major: Kinesiology
Awards: Overall Evening Wear winner
Non Finalist Evening Wear winner
 
 
April Haldeman Local Pageant: Miss River City
Name: April Haldeman
Platform: Ready In A Beat
Talent: Vocal / "Everybody Says Don't" from the musical "Anyone Can Whistle"
Major: Radiation Therapy major with a minor in Biology
Awards:
 
 
Christa Brehm Local Pageant: Miss Seven Rivers
Name: Christa Brehm
Platform: Promoting Young Women in STEM Education - Science, Technology, Engineering, and Math
Talent: Piano "Bad/Smooth Criminal"
Major: Computer Science
Awards: STEM Award
 
 
Alexandria Lira Local Pageant: Miss Sparta
Name: Alexandria Lira
Platform: A Cause for Compassion: Accepting Rachel's Challenge
Talent: Lyrical Contemporary Dance to "Sweet Disposition" by Temper Trap
Major: Early Childhood Education
Awards: Early Childhood/Elementary/Secondary Education Award
 
 
Gina Miliacca Local Pageant: Miss St. Francis
Name: Gina Miliacca
Platform: Scoliosis: Research, Awareness, Screening, and Support
Talent: Baton Twirling - "Don't Rain On My Parade"
Major: Exercise Physiology
Awards: Health and Science Award
Preliminary Talent Winner
Rookie Talent Winner
Rookie of the Year Award
Top 11
Top 5
3rd runner-up
 
 
Ashely Monti Local Pageant: Miss West Allis
Name: Ashely Monti
Platform: S.O.U.L. Support Others and Understand Loss
Talent: Vocal - "I got Rhythm" from the Movie Introducing Dorothy Dandrige
Major: Double Major in Environmental Science and Political Science. Double minor in Biology and Spanish
Awards:
 
 
Tara Pizer Local Pageant: Miss Wisconsin Central
Name: Tara Pizer
Platform: Giving a Meaning to Every Tomorrow- Cystic Fibrosis Awareness
Talent: Tap Dance to Proud Mary by the Glee Cast
Major: Graduated with a Bachelor of Science in Nursing and currently attending graduate school to achieve my Master's Degree in Health Care Administration
Awards: Health and Science Award
Top 11
 
 
Kaatje Weiland Local Pageant: Miss Wisconsin Rapids Area
Name: Kaatje Weiland
Platform: Open a Book - Promoting Literacy
Talent: Vocal - "Home" from Beauty and the Beast
Major: Journalism and Media Studies
Awards:
 
 
Malainey Myrin Local Pageant: Miss Wood Violet
Name: Malainey Myrin
Platform: Own Your Story
Talent: Lyrical Dance
Major: Biology
Awards: Preliminary Swimsuit Winner
Non finalist interview
 

Miss Wisconsin Outstanding TeenLittle Princess Program

Little Princess Program


Miss Wisconsin Facebook Page Miss Wisconsin Twitter Page Miss Wisconsin YouTube Channel Miss Wisconsin Twitter Page
Join us today on Facebook, Blogger, and Twitter - Get the latest news and updates.


Are you looking for a guest speaker? Click here to book our Miss Wisconsin!

2016 - 17 Miss Pageants

Click here for local pageant details.

Click here to see 2016 titleholders

Click here to see 2017 titleholders


April 1, 2017
Miss Kenosha

April 2, 2017
Miss Wisconsin Sweeps

April 22 & 23, 2017
Prep Weekend

May 27, 2017
Miss Burlington Area Chocolatefest

June 3, 2017
Miss Sparta

June 14-15, 17, 2017 at 7:00 pm
Miss Wisconsin Scholarship Pageant Week

June 16, 2017 at 7:00 pm
Miss Wisconsin's Outstanding Teen Pageant